Advertisement
             |
07 آذر 1394 ساعت 21:52
dermatology&beauty
تجهیزات پزشکی


English Arabic French German Italian Japanese Russian Spanish Persian

   
 

يافته هاي ماموگرافي در سرطان پستان  چاپ   ایمیل
بافت پستان با اينكه از سطحي ترين نسوج بدن است، ولي بافت بسيار عجيبي است و در طول زندگي يك فرد از بلوغ تا سالهاي پس از يائسگي بارها و بارها قوام آن در معاينه و پاترن آن در ماموگرافي تغيير مي كندودرافراد مختلف نيز يافته هاي ماموگرافيك بسيار متفاوت است،‌ بطوريكه اگر در يكصد نفر خانم 40 ساله راديوگرافي ريه انجام دهيم تقريبا همه آنان با مختصر تفاوت شبيه يكديگرند، در حاليكه ماموگرافي همه آنها حتما با يكديگر متفاوت خواهد بود و اين وظيفه مارا در تفسير ماموگرافي و يافتن علایم مستقيم و غير مستقيم سرطان پستان بسيار سنگين تر مي نمايد .
براي آنكه شايع ترين سرطان منجر به مرگ و مير در بانوان را در مراحل اوليه تشخيص دهيم نياز است همه زنان از 40سالگي ماموگرافي انجام دهند. نگران نباشيد اين ميزان اشعه هيچ خطري براي بيمار ندارد و علاوه براينكه بدليل درناژ وسيع لنفاتيك پستان گسترش بدخيمي هاي آن خيلي سريع اتفاق مي افتد و براي آنكه طول عمر قابل توجه مفيدي براي بيمار ايجاد نماييم، لازم است كانسر پستان را در مراحل اوليه تشخيص دهيم و اين به جز با ماموگرافي سريال سالانه مقدور نيست و در واقع بهترين روش screening ‌ سرطان پستان ،ماموگرافي است .
چه علایمي در ماموگرافي براي تشخيص سرطان پستان مهم است :
توده  mass ‌ : توده هاي بد خيم معمولا دانسيته بيشتري نسبت به توده هاي خوش خيم دارند و شايع ترين محل آنها در سوپرولاترال پستان است و اگر حدود واضحي نداشته باشند و يا از حاشيه هاي آنها رشته هايي بداخل پارانشيم نرمال اطراف گسترش يابد، اين شانس بدخيمي آنها را بيشتر مي كند .
نئودانسيته: در ماموگرافي سريال سالانه هرگاه دانسيته اي ببينيم كه در ماموگرافي سال قبل بيمار وجود ندارد، اين دانسيته جديد ارزش فراواني در كشف زودرس سرطان پستان داشته و حتما بايد بيوپسي گردد . 
ميكرو كلسيفيكاسيون: اگر به تعداد پنج عدديا بيشتر كلسيفيكاسيون هاي با سايز كمتر از یک ميلي متر در منطقه اي به حجم كمتر از یک سانتي متر مكعب وجود داشته باشد حتي اگر توده اي قابل رويت نباشد از علايم بسيار ارزشمند سرطان پستان است و نيازمند بيوپسي است و كلسيفيكاسيون هاي بزرگترو پراكنده معمولا گواه ماستيت مزمن بوده و يا در تومورهاي خوش خيم پستان مانند فايبروادنوما وجود دارند . 
دانسيته نا متقارن : از آنجا كه بسياري پستانها عدم تقارن دانسيته دارند و ممكن است دانسيته نا متقارن در آنها ببينيم، بنابراين تشخيص يك دانسيته نا متقارن بسيار وابسته به تجربه و دانش راديولو‍ژيست است در غير اينصورت تقريبا بايد اكثر پستانها را با دانسيته نامتقارن بيوپسي كردو نيزدر تشخيص دانسيته نامتقارن حتما" بايد از بيوپسي قبلي كه معمولا" ايجاديك دانسيته نامتقارن بدليل اسكار مي كند مطلع باشيم .
تغييرات Architecture : تغيير درArchitecture   پستان از علایم مهم در سرطان پستان است و لازم است از سابقه بيمار باخبر باشيم . هر چقدر تغيير Architecture   به سطح و پوست نزديك تر باشد تشخيص آن راحت تر است و هر چقدر عمقي تر قرار گرفته باشد معمولا يافتن آن مشكل تر خواهد بود .
اتساع مجاري:   مجاري ديلاته به خودي خود اهميت آنچناني در تشخيص سرطان پستان ندارند ولي اگر عدم تقارن مجاري در يك فرد همراه با علایم مربوط به nipple  و سمپتوم هايي مانند رتراكسيون و اگزاما و يا ترشح خوني و يا غير خوني با شد اهميت بيشتري پيدا مي كند . اگر يك مجراي ديلاته منفرد با طول بيش از 3 سانتي متر در ماموگرافي ببينيم از همه يافته هاي سرطان پستان اهميت بيشتري دارد و معمولا مجاري ديلاته دو طرفه از اهميت كمتري برخوردارند .
به هر حال اينها يافته هاي مهم ماموگرافي در تشخيص سرطان پستان هستند هرچند يافته هاي ديگري نيز وجود دارد كه اهميت كمتري دارند که در مقاله ديگري به آنها خواهيم پرداخت . 
 
دکتر احمد علیزاده
 مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
- مرکز تصویر برداری بیمارستان پورسینا

نوشتن نظر
نام:
ايميل:
نظر:

كد:* Code


بيننده: 15376

نظرات (6)
1. 03 مرداد 1391,ساعت 10:38:19
من یه سونو انجام دادم با توجه به جراحی یک توده فیبروآدنوم که پارسال داشتم الان زیر عمل اسکار جراحی یک ساختمان هیپو اکو با مارژین تقریبا لبوله به ابعاد 7×11 دیده شده که فاقد کلسیفیکاسیون یا poner shadow لطفا یه توضیحی بدین .ممنون
نوشته شده توسط فاطمه صالحی (مهمان)
2. 02 دی 1392,ساعت 11:41:24
tفیبروگلاندولارچیست
نوشته شده توسط فریباعالی (مهمان)
3. 15 مهر 1393,ساعت 22:01:09
لطفا به من بگوئید من چکار کنم در نتجه ماموگرافی من سه دانسیته با حدو مشخص و علامت هاله قطرهای پنج و شش و ده در نمای mloدیده شده که در نمای سی سی دیده نمی شود
نوشته شده توسط فریده (مهمان)
4. 29 دی 1393,ساعت 22:09:21
با سلام و ارزوی موفقیت برای شما .مادر من در ماموگرافی خود رسوب کلسیم داشتند که چو ن به شکل موازی بود دکتر انرا بیخطر دانست میخواستم نظر شما را بدانم همچنین ایشان ارتروز پیشرفته دارد و بدون مشورت با پزشک کلسیم مصرف می کند میخواستم بدانم این مشکلی در رابطه با کلسیفیکاسیون ایجاد نمی کند. ممنون
نوشته شده توسط محبوبه شعبانی (مهمان)
5. 20 خرداد 1394,ساعت 18:53:20
افزایش غیرقرینه دانسیته بانمای masslikeدرسوپرالترال پستان راست یعنی چی؟؟؟واینکه درناحیه اگزیلاری دوطرف لنف نود با نمای خوشخیم یعنی چی؟...آیا خطری داره؟؟؟؟
نوشته شده توسط Iran (مهمان)
6. 25 خرداد 1394,ساعت 20:37:56
سلام مادرم در ماموگرافی که انجام داد کلسیفیکاسیون موازی داشت که دکتر گفت ایراد ندارد می خواستم نظر شما را بپرسم و اینکه به دلیل داشتن ارتروز می تونه کلسیم مصرف کنه. ممنون
نوشته شده توسط محبوبه (مهمان)
 
Copyright © 2009 Pezeshkanemrooz.com - Email: peyk@pezeshkanemrooz.com