Advertisement
             |
06 آذر 1394 ساعت 08:00
dermatology&beauty
تجهیزات پزشکی


English Arabic French German Italian Japanese Russian Spanish Persian

   
 

پدیده ای نو در درمان اسپاسم عضلات اسکلتی به نام  چاپ   ایمیل
Article Index
پدیده ای نو در درمان اسپاسم عضلات اسکلتی به نام
صفحه 2
صفحه 3

تعریف:تیزانیدین یک داروی شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی است.

فارماکوداینامیک:تیزانیدین یک شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی بوده و سایت اختصاصی اثر آن نخاع می باشد و عمدتاً بصورت Spinal وSupraspinal عمل می کند. این دارو آگونیست رسپتور 2- آدرنرژیک بوده و با تحریک گیرنده های پیش سینا پسی2- آدرنرژیک سبب مهار آزاد سازی آمینواسیدهای تحریکی که موجب تحریک رسپتور NMDA(N-Mathyl-D-Asparte) می گردد شده و باعث مهار انیترنورونهای تحریکی و کاهش تون عضلات می شود. هم چنین بدلیل خواص شل کنندگی عضلانی یک اثر ضد دردی مرکزی متوسط نیز ایجاد می نماید.

مواردمصرف:تیزانیدین برای درمان علامتی اسپاسم همراه مولتیپل اسکلروزیس و اسپاسم های مزمن همراه با بیماریها و صدمات نخاعی و نیز در درمان علامتی اسپاسم دردناک حاد عضلات در اختلالات اسکلتی_عضلانی بکار می رود. این دارو سبب کاهش مقاومت بهPassivw Movement  و شدت اسپاسم و Clonus شده و مقاومت ارادی(Voluntary Strength) را پیشرفت می دهد.

فارماکوکاینتیک:تیزانیدین بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود و پس از مصرف خوراکی، اوج غلظت پلاسمایی(MPC) طی 1 تا 2 ساعت حاصل می گردد. دارای اثر عبور اول(FPE) گسترده ای می باشد و توسط CYP1 A 2  که یکی از ایزو آنزیم های CYP450 می باشد، به متابولیت های غیر فعال تبدیل و توسط ادرار دفع می شود. پیوند به پروتئین های پلاسمای آن(PB) حدود 30 درصد می باشد. حجم ظاهری توزیع دارو پس از تجویز(IV) ,vdnd برابر Kg/ L2.6 است.

مقدار مصرف:درمانSpasticity در بزرگسالان، از راه خوراکی، با مقدار اولیهmg 4-2شروع شده و به تدریج با Interval های 4-3 روزه، مقدار 4-2 میلی گرم به دوز اولیه افزوده می شود تا اثر مناسب و مورد نظر حاصل شود. حداکثر دوز مجاز روزانه این دارو(MDD) برابر 36میلی گرم می باشد که می توان این مقدار را در 3 یا 4 دوز منقسم مصرف کرد.

عوارض جانبی:این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی، خشکی دهان،سرگیجه، ضعف عضلانی، خستگی، اضطراب، سر درد، برادی کاردی، کاهش فشار خون و ضعیتی، تهوع و اختلالات گوارشی شود. بسیاری از این عوارض وابسته به دوز بوده و با اتخاذ دوز مناسب و قابل تحمل برای بیمار، ظاهر نمی شوند. هم چنین تیز انیدین سبب افزایش سطح آنزیم های کبدی می شود.

تداخل های دارویی:اثرات تیزانیدین در اثر تجویز همزبان با داروهای مضعف CNS افزایش می یابد. اثرات کاهنده فشار خون آن و نیز برادی کاردی در صورت تجویز همزمان با داروهای B-Blocker (بتابلاکر) و دیگو کسین ممکن است افزایش یابد. در صورت تجویز همزمان با دارو هایی که سبب طولانی شدن فاصله T در الکتروکاردیوگرام می شوند، احتیاط های لازم انجام شود. در خانم هایی که OCP مصرف می کنند،کلیرانس تیزانیدین کاهش می یابد. مصرف همزمان تیزانیدین با داروهای مهار کنندهCyp450 نظیر فلووکسامین(Fluvoxamine) سبب افزایش غلظت پلاسمایی آن و افزایش احتمال بروز عوارض جانبی می گردد.

نکات قابل توصیه به بیمار

_ دارو با معده خالی مصرف شود، اما در صورت تحریک گوارشی می توان آن را همراه غذا میل کرد.

_بدلیل ایجاد کاهش فشار خون وضعیتی، از تغییر ناگهانی وضعیت بدن پرهیز شود.

_برای کاهش خشکی دهان، آدامس های فاقد قند یا مقادیر کم آب یا قطعات کوچک یخ استفاده شود.

_از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند پرهیز شود.

_در صورت بروز خواب آلودگی شدید، زرد شدن پوست بدن یا چشم ها یا تیره رنگ شدن ادرار، بلافاصله به پزشک معالج مراجعه شود.

_ بدلیل وجود لاکتوز به عنوان«Excipient»، در افرادی که دارای اختلالات ارثی نظیرLactase deficiency هستند با احتیاط مصرف شود.

موارد منع مصرف:منع مصرف خاصی ندارد،بجز حساسیت مفرط به تیزانیدینenter اشکال دارویی، قیمت، بسته بندی و پوشش بیمه ای در ایران:

_قرص4 میلی گرم

_بسته بندی حاوی سه بیلیستر ده عددی(30عدد)

_قیمت هر بسته 30 عددی000/108ريال

_غیر بیمه ای

کارخانه و کشور سازنده

شرکت داروسازیNovartis، سوئیس.

نام تجاری دارو در بازار ایران:Sirdalud

نام ژنریک:Tizanidine

مرجع:

                                                                                                  1.British pharmacopoeia(BP)

2.Tranian national formulary

3.Katzung Basic shinica pharmacologt

4.Martindle The complete Drug references

5.U.S. pharmacopoeia(usp)
دکتر پیمان ایمانی
داروساز

بيننده: 43481

نظرات (29)
11. 29 دی 1390,ساعت 00:23:01
باتشکر از اطلاعت دقیق ومفید دارویی
نوشته شده توسط حسن (مهمان)
12. 07 فروردين 1391,ساعت 02:13:30
سلام ایا این دارو برای ضایعه نخاعی هم هست؟
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
13. 03 خرداد 1391,ساعت 12:01:20
سلام آقای دکتر من دوسال پیش تصادف کردم استخوان نی پای چپم شکسته ازآنزمان هم کمرم و هم عظله(ماهیچه )ساق هر دوپا درد میکند لطفا بنده را راهنمایی کنید وکدام داروهارا مرقم فرمویدید 
استفاده کنم
نوشته شده توسط ولی اله (مهمان)
14. 17 خرداد 1391,ساعت 09:15:43
با سلام 
وبا تشکر فراوان 
من حدود 9 ماهه که این قرص رو مصرف میکنم حالا وقتی نمیخورم فشار خونم پایین میاد و سردرد شدید میگیرم دچار اختلال خواب هم شده ام خواهش میکنم و تمنا که یک راه حلی جلوی پای من بگذارید تورو به خدا کمکم کنید ممنون میشم جوابم رو بدید
نوشته شده توسط مصطفی (مهمان)
15. 12 مهر 1391,ساعت 00:21:32
با سلام ایاخوردن همزمان تیزانیدین با قرص کلونازپام مشکلی دارد؟؟در دوران یائسگی می توان مصرف کرد؟ممنون
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
16. 28 آبان 1391,ساعت 14:20:04
عالـــــــــــــــــــــــی بود
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
17. 20 آذر 1391,ساعت 21:50:57
با سلام . آقای دکتر. مادر اینجانب دارای مشکل دیسک مهره 4 و 5 است واز درد شدید پا که ناشی از این عارضه است شدیدا رنج می برد. لذا در صورت امکان راهنمایی نمایید که ما بتوانیم به این دارو دسترسی داشته باشیم. با تشکر فراوان
نوشته شده توسط مجید کزازی (مهمان)
18. 06 دی 1391,ساعت 20:26:59
عالی بود  
مرسی از سایت خوبتون
نوشته شده توسط اشکان (مهمان)
19. 24 دی 1391,ساعت 23:06:30
سلام ضمن عرض خسته نباشید : ضمن عرض خسته نبشاید دکتر معالج اینجانب جهت درمان درد گردن ووکتف تشخیص اسپام داده ودارو های فلوکستین صبح یکعدوهالوپریدول شب یکعدد وتیزانیدین هرشب یک چهارم قرص را تجویز نموده با مصرف طبق دستور پزشک در روزهای دچار ضعف گوارشی بسیار شدید میشوم به طوری که حتی غذا هم سلف میکنم ضعف گوارشی تغییر نمیکند اگه راهنمایی بفرمایید تشکر میکنم البته در روز همراه با کپسول فلوکسین رانتیدین برای معده نیز مصرف میکنم
نوشته شده توسط رضا ایمانی (مهمان)
20. 19 اسفند 1391,ساعت 02:44:33
سلام.من 6ماهه دچار اسپاسم کمر شدم به دلیل افتادن،دکتر معالجم 1.4این دارو رو تجویز کردن برای شب ولی بعد از مصرف نمیتونم بخوابم و سمت چپم سر و عصبی میشه 2شب خوردم سومین شب نخوردم تا ببینم اثر همین دارو اذیتم میکنه شب دوم که امشب هست خوردم و بدتر شدم،در ضمن صبحها باپایین اومدن فشارم بلند میشم و چیزی میخورم.ممنون میشم کمکم کنید
نوشته شده توسط شیرین (مهمان)


 
Copyright © 2009 Pezeshkanemrooz.com - Email: peyk@pezeshkanemrooz.com